Felietony, chłodna opinia o futbolu i sporcie za twoim oknem.

Puchar Niemiec

sobota, 12 maja 2012

Bayern na łopatkach

Borussia Dortmund sięgnęła po Puchar Niemiec wygrywając z Bayernem 5:2 na Olympiastadion. Podopieczni Jurgena Kloppa sięgnęli po drugie trofeum w tym sezonie! Hat-trick zanotował Robert Lewandowski, gol otwarcia padł łupem Kagawy. Czy to ostatni mecz w barwach BVB Japończyka?

Mocny początek
Już po trzech minutach Kagawa dał prowadzenie BVB. Błąd popełnił Luiz Gustavo, a asystę zanotował Kuba Błaszczykowski, który tego dnia był wyróżniającym się zawodnikiem meczu. Biegał do każdej piłki, walczył i to po faulu na nim arbiter podyktował rzut karny wykorzystany przez Matsa Hummelsa.

Wymiana między słupkami
Roman Weidenfeller zderzył się z Mario Gomezem i doznał urazu. Grał jeszcze przez 20 minut wykazując się determinacją i sfaulował po 25 minutach gry Gomeza. Tym razem odpornością psychiczną wykazał się Arjen Robben i trafił z jedenastu metrów posyłając golkipera w przeciwny róg. (W meczu ligowym tych drużyn spudłował – pamiętacie?). Po ponad pół godzinie gry potrzebna była zmiana. Kontuzjowanego bramkarza zastąpił Mitchell Langerak, który dostał w tym sezonie ledwie 4 szanse biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki.

Man of the match – KUBA
Dziś wszystko mu wychodziło. Biegał i walczył za dwóch. Wiosna należała do niego i nieprzypadkowo znalazł się w „11″ Kickera. Zanotował asystę przy golu Kagawy i wywalczył rzut karny. Strzał Hummelsa wyczuł Neuer, ale nie miał szans by obronić mocne uderzenie. Futbolówka przeleciała po jego rękawicach. Kuba mógł zanotował kolejne ostatnie podanie, gdyby celniej podał do Lewego za plecy w drugiej odsłonie. To był mecz Borussi, dziś zawodnicy J.Kloppa lśnili.

Lewangolski
Robert Lewandowski zanotował hat-tricka i pogrązył Bayern. Po akcji z Kagawą otrzymał zagranie w tempo i pokonał Nauera, który tego dnia był słabym ogniwem zespołu. W drugiej odsłonie spotkania Grosskreutz założył siatkę Lahm’owi i wyłożył piłkę Reprezentatowi Polski. Ten przymierzył celnie. Siódmego gola w tej edycji Pucharu Niemiec zdobył po wrzutce Piszczka, który dopadł do wyplutej przez Neuera piłki. Z kilku metrów celnie trafił do siatki zostając królem strzelców tych rozgrywek
Trybuny
Druga połowa została rozpoczęta z opóźnieniem przez odpalenie rac. Mecz obserwowali między innymi: Kanclerz Niemiec – Angela Merkel, Prezydent  – Joachim Gauck, Selekcjoner Reprezentacji Niemiec – Joachiw Low i szkoleniowiec Manchesteru United  – Alex Ferguson. Obserwował tylko Kagawę, czy może któryś z elementów polskiego Trio. Japończyk zanotował tego wieczora gola i asystę.

Brak formy Bayernu
Tylko na dwie bramki było stać piłkarzy Juppa Heynckesa, którzy za tydzień na Allianz Arena zmierzą się z Chelsea w finale Ligi Mistrzów. Dziś przegrali sromotnie, tracąc pięć bramek. Czyżby Bawarczycy mieli kompleks Borussi? W 76 minucie Frank Ribery pokazał klasę. Przełożył piłkę z lewej na prawą, zwiódł dwóch obrońców i trafił na 4:2 myląc Mitchella Langeraka i na tyle było stać linię ofensywną Bayernu.

Widowisko
Jednostronne! Borussia dyktowała tempo, wyprowadzała kolejne kontry i grała dobrze w defensywie. Bayern mógł się tylko przyglądać Mistrzowi Niemiec.